Bakan VarankKilis Yerleşkemizi
Ziyaret Etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kilis yerleşkesinde yer alan Baymed, Bayteks ve Baypoy tesisleri inceledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kilis'teki Haskan Şirketler Grubu'nun medikal tekstil, cerrahi setler ve steril ürünler üreterek 700 kişiye istihdam sağladığını ve 38 ülkeye ihracat yaptığını belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Haskan Şirketler Grubu Kilis Yerleşkesini ziyaret etti. Haskan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gürkan Bayram ev sahipliğinde gerçekleşen,  Kilis Milletvekilleri Mustafa Hilmi Dülger, Ahmet Salih Dal, Kilis Valisi Recep Soytürk, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Kilis Belediye Başkanı Servet Ramazan’ın da konuklar arasında olduğu ziyarette Kilis yerleşkesinde yer alan Baymed, Bayteks ve Baypoy tesisleri incelendi.

Ziyaret sırasında Yönetim Kurulu Başkamız Hasan Gürkan Bayram tarafından, Bakan Mustafa Varank’a aktarılanların satırbaşları:

“Üç nesildir üretimin içinde olan bir aile olarak sektördeki tecrübemiz, birikimimiz, yetişmiş insan kaynağımız, ihracat ve inovatif sürdürebilirlik bakış açımız sayesinde ülke ekonomisine katkı sağlamaktayız.

Teknik tekstil, medikal, geri dönüşüm, ambalaj, iplik ve halı gibi faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda inovatif sürdürebilirlik bakış açımız sayesinde her zaman yapılmayanı yapma, sektörde ilk olma, fark yaratma çabası içindeyiz. İnovatif Sürdürülebilirlik çalışmalarımıza örnek olarak; Kilis yerleşkesinde yapımı devam eden BAYPOY, Dünyada %100 geri dönüşümden POY üretimi yapan ilk tesis olacak. Tesiste %100 geri dönüşümden elde edilecek olan 1.800 Ton/ay Poy hammaddesi, Bay İplik tesisinde terbiye edilerek polyester ipliğe dönüştürülecektir. Nihayetinde uluslararası piyasada ses getireceğine inandığımız %100 geri dönüşümden üretilmiş ilk Halı, Bay halı tarafından üretilmiş olacak.

İnovasyon ve dijital dönüşüm yatırımları ile üretimimizi sürdürürken özellikle TIT İnovasyon Merkezimizin yenilikçi çalışmaları, dünya çapında, benzersiz projeler üretmemize ve daha katma değerli projelere ve yapılamayanları yapmaya odaklanmamızı sağlıyor.

Tüm faaliyet alanlarımızda, öz kaynaklarımızla ve çok değer verdiğimiz insan kaynağımızdan aldığımız güçle üretiyoruz. Gelecekte de faaliyet gösterdiğimiz her alanda ülkemizin geleceğine ilham veren, benzersiz projeleri ile liderlik eden bir kurum olmak istiyoruz. Böylelikle enerji ile fark yaratan daha büyük projelere imza atarak, ülke kalkınmasına değerli katkılar sağlamaya devam edeceğiz.”

Ziyaret sonunda basın mensuplarına demeç veren Bakan Mustafa Varank şunları söyledi:

“Hasan Bayram beyin Bayteks firması çok çeşitli sektörlerde faaliyet gösteriyor ama bunlardan en önemlilerinden bir tanesi nonwoven kumaş dediğimiz dokumasız kumaş. Biliyorsunuz bu kumaşlar salgın döneminde gerek tulum olsun gerek maske olsun bunların ana hammaddesi konumunda. Tabi burada firmamızdan bilgileri aldık arkamızda gördüğünüz makine bir yerli makine ve şu anda özellikle cerrahi örtülerle ilgili işlemi gerçekleştiriyor.

Daha öncede özellikle nonwoven sektöründe faaliyet gösteren farklı firmalarımızın fabrikalarını açmıştık. Türkiye bu alanlarda çok önemli bir potansiyele sahip, kapasitesi gerçekten yüksek. Hem bölgesinde hem de uluslararası arenada nonwoven kumaş sektöründe önemli bir oyuncu haline gelmiş halde. Bayteks firmamızda özellikle medikal tekstil dediğimiz ameliyathaneler gibi çok hassas üretim gerektiren alanlarda üretim yapıyor. Biraz önce üretim tesislerini gezdik adeta bir ilaç fabrikası gibi medikal tekstil üretimi gerçekleştiriliyor.

Tabi Kilis gibi bir şehrimizde böyle orta yüksek teknoloji diyebileceğimiz üretimlerin olması bizi ziyadesiyle memnun ediyor. İnşallah önümüzdeki dönemde Kilisimizde hem yatırımlara çıkacağız hem de yüksek teknolojilerin buraya gelmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak elimizden gayreti göstereceğiz.”